Echipa FC Hermannstadt a obținut o victorie impresionantă duminică, pe propriul teren, învingând formația FC Voluntari cu un scor de 3-1 într-un meci din etapa a noua a Superligii. Cu toate că echipa oaspete a fost redusă la nouă jucători pe finalul partidei, datorită a două eliminări, aceasta a început meciul în forță.

Ilfovenii au dat tonul în prima repriză, iar după o bară lovită de Nemec în minutul 26, Sigurjonsson a marcat cu un cap remarcabil în minutul 27. Cu toate acestea, echipa din Sibiu a reușit să revină în repriza secundă. Dragoș Iancu a egalat scorul în minutul 51 cu o lovitură bine plasată. Și mai mult, doar șase minute mai târziu, Daniel Paraschiv a transformat un penalty pentru Hermannstadt, punând echipa gazdă în avantaj.

Momentul nefavorabil pentru FC Voluntari s-a adâncit odată cu eliminările lui Matricardi și Armaș, ultimul pentru un fault dur. Cu avantaj numeric și determinare, echipa lui Petrescu a stabilit scorul final, încheind partida cu un impresionant 3-1 în favoarea lor.

În urma acestei victorii, echipa din Sibiu ocupă locul 7 în clasament, acumulând 12 puncte până în acest moment, în timp ce FC Voluntari se află pe poziția a 10-a, cu un total de 10 puncte.